Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszej
Polityce prywatności
. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w przeglądarce.
Strona główna
‹
Poradnik rodzica
Zarejestruj
Zaloguj
Galeria
Zmień rozmiar czcionki
SZUKAJ NA FORUM
posty
autor
google
yahoo
msnlive
altavista
lycos
open directory
wyszukiwanie zaawansowane
Urodziny
Wszystkiego najlepszego:
UllaM
(38)
Poradnik rodzica
Jak skomplementować wyprawkę dla noworodka
Pojawienie się nowego członka rodziny to wydarzenie epokowe, które poprzedzone jest wielomiesięcznymi przygotowaniami i planowaniem. Przez wielu przyszłych rodziców ten etap w życiu kojarzony jest również ze znacznymi nakładami finansowymi ...
[Więcej]
Dziecko i pies pod jednym dachem
Pies może być najlepszym przyjacielem dziecka. Ich wzajemne relacje zależą w dużej mierze od podejścia oraz przygotowania rodziców i opiekunów. Zalet posiadania własnego pupila który na wiele lat stanie się domownikiem, towarzyszem spacerów, zabaw i psot jest wiele. Oczywiście obok niewątpliwych korzyści występuje także wiele obowiązków którym muszą sprostać opiekunowie.
[Więcej]
Pozaszkolne wybory
Zawsze jest dobry czas na zaplanowanie zajęć pozaszkolnych swojemu dziecku, choć szczególnie sprzyja temu początek roku szkolnego. Czym się kierować? Zajęcia dodatkowe stanowią idealne uzupełnienie szkolnych lekcji. Rozwijają talenty dziecka, pobudzają jego pasje i zainteresowania, pozwalają nabyć cennych umiejętności albo uzupełnić luki w wiedzy, ale przede wszystkim bawią i stanowią lepszą formę spędzania wolnego czasu....
[Więcej]
Jogurt − składnik diety do „zadań specjalnych” podczas wiosennego przesilenia
Przedwiośnie to czas budzenia się z zimowego letargu. Dużo łatwiej jednak zrzucić ciepłe kurtki i grube szaliki niż pozbyć się uczucia znużenia i zmęczenia, które jest niechcianym, za to częstym objawem po kilku miesiącach chłodów oraz niedostatku słońca. Warto pamiętać, że w walce z wiosennym przesileniem może nas wesprzeć nabiałowy produkt do „zadań specjalnych”, czyli… jogurt! Jego niezwykłe właściwości pomogą przywitać wiosnę w dobrej formie.
[Więcej]
Dziecko i kot pod jednym dachem
Koty żyją najczęściej ponad 15 lat. Jest to duży przedział czasowy, w którego trakcie opiekunowie pupila przechodzą kolejne życiowe etapy – związane są one z przeprowadzkami, podróżami, zmianami, a także powiększaniem rodziny ...
[Więcej]
Terapia kontra dysleksja
Wasze dziecko ma trudności z czytaniem, rozumieniem sensu przeczytanego tekstu i zapamiętywaniem informacji? Robi błędy ortograficzne, a jego pismo jest trudne do odczytania? Nauczenie się tabliczki mnożenia sprawia mu ogromny problem? Warto skonsultować się ze specjalistą, który określi czy tego typu symptomy świadczą o dysleksji i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania.
[Więcej]
Zimowy wyjazd z maluchem
Nie zastanawiajmy się czy zima jest odpowiednią porą roku, by wyjechać w góry na rodzinny wypoczynek z małym dzieckiem – nie ma powodu do obaw! Wystarczy tylko dobrze się przygotować.
[Więcej]
Smyk na stoku - dobry początek szansą na sukces
Wielu z nas dorosłych ma już wyznaczone w życiu cele oraz rozbudowane pasje, które pielęgnujemy i chcemy przekazać naszym dzieciom. Robimy to dla ich dobra, zdrowia oraz po to, aby jak będą dorosłe z dumą powiedzieć mogły, że miały najwspanialsze dzieciństwo. Jedną z pasji, które warto przekazać naszym dzieciom jest jazda na nartach. Z naszego poradnika dowiesz się kiedy i jak rozpocząć naukę jazdy oraz jakie formy aktywności mogą być w tym pomocne.
[Więcej]
Najlepsze prezenty od Mikołaja
Gdy zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, zaczynamy zastanawiać się, co podarujemy naszym dzieciom i wnukom. Chcemy, by nasze prezenty się podobały i były jak najbardziej trafione. Jakie są zatem aktualne trendy w zabawkach dla dzieci? Co jest „na topie”?
[Więcej]
Przygotuj rodzinę na wyjazd na narty
Mimo że za oknami złota polska jesień, coraz więcej z nas myślami wybiega do zbliżającej się zimy. Entuzjaści i miłośnicy białego szaleństwa z niecierpliwością wypatrują pierwszych płatków śniegu. Jednak czy wiemy, jak prawidłowo przygotować się oraz nasze dzieci do nadchodzącego sezonu narciarsko - snowboardowego? Zapraszamy do krótkiej lektury.
[Więcej]
Zimowiska okiem kadry
Za oknem temperatury coraz niższe, pomału wyciągamy zimowe kurtki z dna szaf, a w mediach coraz częściej słyszymy o nadciągającej „zimie stulecia”. Dla niektórych słowa te brzmią złowieszczo, inni zaś już zamawiają najlepsze smary do nart oraz desek i wyczekują pierwszych śniegów.
[Więcej]
Bezpieczne dziecko - droga do szkoły
Niedawno zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z październikiem dzień się wyraźnie skrócił i znacznie mniej dociera do nas światła słonecznego w ciągu dnia. Dlatego właśnie teraz szczególnego znaczenia nabiera bezpieczna droga Twojego dziecka do szkoły i z powrotem.
[Więcej]
Jak pokonać chorobę lokomocyjną u dzieci
„Choroba lokomocyjna” – inaczej kinetoza – nie jest tak naprawdę chorobą lecz naturalną reakcją ludzkiego organizmu na rozbieżności, które rejestruje mózg między tym co odczuwa (ruch) a widzi okiem (nieruchome wnętrze pojazdu). Potocznie uważa się, że częściej występuje ona u dzieci niż dorosłych, ale nie do końca jest to prawdą: dziecko nie zawsze na tyle orientuje się w doznaniach płynących ze swojego ciała, aby móc dać znać otoczeniu, że zaraz zwymiotuje, podczas gdy starszy osobnik po prostu przerwie podróż odpowiednio wcześniej.
[Więcej]
Trudne rozmowy – jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie rodziców
Ślub. Przysięgamy, że kochać będziemy wiecznie. Mocno wierzymy w to, że tak właśnie będzie. I tak bywa. Może wcale nierzadko. Czasem jednak (i też nierzadko) życie pisze inny scenariusz. Gorące uczucia i wzajemna fascynacja znikają. Zapada decyzja o rozwodzie. Jest to moment, który wyzwala w ludziach mnóstwo niedobrych emocji. Zastanówmy się przez chwilę nad tym, co rozwód czyni z emocjami dzieci.
[Więcej]
Kiedy pomóc dwujęzycznemu dziecku?
U dzieci wychowujących się w rodzinach dwujęzycznych rozwój językowy przebiega inaczej niż u dzieci jednojęzycznych. Dlatego u tych pierwszych szczególnie trudno jest wykryć specyficzne zaburzenia językowe (SLI), które dotykają ok. 7 proc. wszystkich dzieci na świecie, a często powodują poważne kłopoty w szkole - oceniają naukowcy.
[Więcej]
Karmienie w miejscach publicznych
Niemowlę do 6. miesiąca życia bezsprzecznie powinno odżywiać się pokarmem matki. Zapobiega to wielu chorobom i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania małego organizmu. Ponieważ nie istnieje coś takiego jak określone pory karmienia, matka powinna być w każdej chwili gotowa, aby nakarmić dziecko. Czasem może się to przytrafić w miejscach takich jak centrum handlowe czy park. Co wtedy?
[Więcej]
Moje dziecko jedzie na kolonię - jak bezpiecznie wybrać obóz
Powoli zbliża się czas letnich wyjazdów. Właśnie teraz trwają gorączkowe rodzinne narady gdzie wysłać dziecko na kolonie, czy nie za wcześnie na pierwszy obóz, czy lepiej na sportowy czy kolonie wypoczynkowe? Jak wybrać właściwy obóz i po czym poznać dobrego organizatora?
[Więcej]
Oswajać z innością
Sabinka ma babcię Tereskę. Mama mówi, że to przyszywana babcia, ale Sabinka wie, że to żart. Babcia wcale nie jest przyszyta do Sabinki. Ale kocha ją ogromnie. Sabinka też uwielbia babcię. Babcia jest niezwykła. Opowiada piękne historie o ptakach, chmurach, nawet o trawie przy bloku. Potrafi wymyślić śliczną baśń. Nie każdy to potrafi. I nie każdy używa do chodzenia podpórki na którą babcia mówi „kula”.
[Więcej]
Trudne rozmowy - jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
To było kilkanaście lat temu. Mama 4-letniej Oli zgłosiła, że córeczki nie będzie następnego dnia w przedszkolu, odbędzie się bowiem pogrzeb babci. Ukochanej babci Oleńki. Rodzice zadecydowali, że Ola pojedzie na cmentarz ze wszystkimi.
[Więcej]
Stres dziecka w szkole
Choć trudno w to uwierzyć, stres dotyka nie tylko osób dorosłych. Również dzieci, szczególnie kiedy nie radzą sobie z obowiązkami szkolnymi, kiedy znajdą się w sytuacjach trudnych, przerastających ich możliwości, narażone są na przeżywanie stresu. Zdarza się, że w sytuacji, kiedy dziecko jest wrażliwe, ambitne, odczuwa zdenerwowanie z powodu zapowiedzianego sprawdzianu, do którego nie jest zbyt dobrze przygotowane. W takich sytuacjach stres może być mobilizujący.
[Więcej]
Byłem ofiarą przemocy rówieśniczej…
Mateuszek był żywym, rezolutnym dziewięciolatkiem. Uczył się dobrze a pytany o relacje z kolegami odpowiadał nieodmiennie: „Wszystko w porządku”. Czy nic w jego zachowaniu nie zastanawiało? No, bywał czasem niestabilny emocjonalnie, wybuchał gniewem z pozoru bez powodu, jego reakcje bywały gwałtowne. Niekiedy zdarzały się epizody nocnego moczenia. Rodzice składali to na karb licznych pobytów chłopca w szpitalu, chorował bowiem na astmę, przeszedł kilkanaście zapaleń płuc. Nie najłatwiejsze dzieciństwo miał ten chorowity, najmniejszy w klasie, ale żywy, bystry, komunikatywny chłopczyk.
[Więcej]
Fakty na temat jedzenia warzyw i owoców
Warzywa i owoce są niezwykle istotnym elementem codziennej, zbilansowanej diety całej rodziny. Dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego i węglowodanów. Czym szybciej wprowadzimy je do menu naszego dziecka, tym większa szansa, że w dorosłym życiu samo regularnie będzie po nie sięgać. Poniżej przedstawiamy kilka faktów na temat jedzenia warzyw i owoców.
[Więcej]
Czytanie globalne – jak ustrzec się nudy
Niezbędnym warunkiem powodzenia przy zabawie w czytanie jest entuzjazm i radość obu uczestniczących w niej stron. To już wiemy. Powstaje pytanie jak się bawić by uniknąć nudy, przymusu i momentu, w którym fascynująca zabawa zmieni się w przykry obowiązek.
[Więcej]
Moje dziecko jest lunatykiem
Lunatyk (inaczej somnambulik) to osoba, która wstaje w środku nocy i we śnie odbywa różnego typu wędrówki. Zdarza się, że ma oczy zamknięte, czasem też otwarte. Choć wydawać się to może nienaturalne, to na zadawane pytania udzielać może logicznych odpowiedzi, mimo że następnego dnia – zapytana o szczegóły – nic nie pamięta. Ta przypadłość dotyka również dzieci.
[Więcej]
Czytanie globalne – strzeżmy się nudy!
Zabawa w czytanie globalne jak każda zabawa powtarzana codziennie może się znudzić. Stąd częste sygnały od zaniepokojonych rodziców – dziecko z ochotą i entuzjazmem uczestniczyło w zabawie tydzień czy dwa, potem garnęło się do niej z mniejszym zapałem, bywały sytuacje, że protestowało przeciw niej zdecydowanie.
[Więcej]
Baby blues czy depresja poporodowa?
Poród i pojawienie się nowego członka rodziny to jedno z najważniejszych, ale i najbardziej obciążających emocjonalnie wydarzeń w życiu. Twoje dziecko jest już na świecie, powinno być zatem cudownie, a ty czujesz się bezradna i samotna. Jesteś wyrodną matką bo ignorujesz jego płacz, nie umiesz rozpoznawać i zaspokajać jego potrzeb, ryczysz w poduszkę, jesteś przerażona? Nieprawda. Po prostu musisz się przyzwyczaić do zmian.
[Więcej]
Bezpieczne zabawki
Wchodzisz do sklepu z zabawkami i nie wiesz na co się zdecydować? Kolorowe, zwracające na siebie uwagę przedmioty przyprawiają o zawrót głowy. W jaki sposób sprawdzić czy zabawka, którą chcesz kupić jest bezpieczna dla Twojego maluszka? Jak upewnić się, że zamiast dobrej zabawy, radości i frajdy nie przyniesie dziecku szkody? Co to znaczy, że zabawka jest odpowiednia dla dziecka?
[Więcej]
Ulubiona zabawka dziecka
Dzieci często przywiązują się do jakiejś ulubionej zabawki. Może to być ukochany kocyk, ulubiona maskotka, na tyle obdarzona przez malucha sympatią, że ten nie wyobraża sobie pójścia spać bez jej towarzystwa. W zasadzie nie ma w tym nic złego, że dziecko, zasypiając, trzyma w dłoni misia, ssie smoczek czy też wkłada do ust własny kciuk, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów związanych z takimi zachowaniami.
[Więcej]
Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?
Dziecko dorasta, żyje wśród ludzi, jednak na swojej drodze może spotkać dorosłych i to nie tylko tych, którzy mu pomogą, lecz i tych, którzy będą chcieli wyrządzić mu krzywdę. I tu pojawia się często zadawane przez dorosłych pytanie: co robić, aby jak najlepiej uchronić swoją pociechę przed tymi, którymi rządzą złe zamiary? Nie można uśpić swej czujności i warto pamiętać, że w świecie czyha na dziecko wiele różnych niebezpieczeństw.
[Więcej]
Brak płynności mówienia – jąkanie
Kiedy dziecko nie mówi płynnie, pojawia się pytanie – czy i kiedy odpowiednio zareagować? Jąkanie się jest problemem, z którym trudno sobie poradzić, ale nie oznacza wcale, że życie osoby jąkającej się musi trudne i pełne problemów. Tego typu wada wymowy nie musi bowiem spychać osób na margines życia społecznego.
[Więcej]
Mały słowniczek ciąży
Przed tobą dziewięć zróżnicowanych miesięcy. Okres ten wywołuje u wielu przyszłych mam ogromy niepokój, szczególnie z tego względu, że w okresie tym mogą wystąpić różnego typu dolegliwości. Doświadczenie pokazuje jednak, że strach ma tylko wielkie oczy, bo z reguły te niedyspozycje są niegroźne i nie powinny budzić żadnych większych obaw. A wiele kobiet wspomina ten czas jako jeden z najszczęśliwszych okresów w ich życiu.
[Więcej]
Czytanie globalne - co to takiego?
Młodzi ludzie, którzy niedawno zostali rodzicami, często zadają mi pytanie czy nauka wczesnego czytania, zwanego inaczej czytaniem globalnym, nie jest przypadkiem zamachem na dzieciństwo małego człowieka. Ponieważ temat wydaje się istotny, zwłaszcza teraz, kiedy czytanie globalne poczyna się stawać popularne, a programy przedszkolne zostały z czytania ogołocone w ogóle, postaram się odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym i zaniepokojonym rodzicom.
[Więcej]
Paczka bakalii w szkolnym plecaku
Kiedy zaczyna się rok szkolny i nasze dzieci większość dnia spędzają poza domem, mamy mniejszy wpływ na to jak się żywią. Ich wybory w tym zakresie, niestety, dyktowane są przede wszystkim kuszącymi opakowaniami słodyczy zamiast wartościami odżywczymi.
[Więcej]
Wakacyjna wyprawka dla dziecka
Wakacje to dla dziecka okres odpoczynku, beztroskiej zabawy i wędrówek po kraju oraz za granicą. Jak jednak należy dbać o to, co spożywa dziecko w trakcie wakacji, jaki prowiant przygotowywać na podróż?
[Więcej]
Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem
Zabawy z dzieckiem rozwijają wyobraźnię, spostrzegawczość i wytrwałość dziecka, a także stymulują myślenie i kształtują ducha odkrywcy. Przedstawiamy kilka pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem. Pomysły te pochodzą ze wspaniałego poradnika dla rodziców "Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka".
[Więcej]
Czym jest dieta bezglutenowa?
Rodzice codziennie dbają o to, żeby dostarczyć dziecku odpowiednią porcję składników odżywczych, aby mogło rozwijać się w jak najwłaściwszy sposób. Jednak co, jeśli organizm naszego dziecka nie przyswaja składnika, który jest powszechny w produktach spożywczych?
[Więcej]
Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa (asthma bronchiale), nazywana również dychawicą oskrzelową to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Chorobę cechuje: nadreaktywność oskrzeli na różnorodne bodźce (np. kurz, pyłki, sierść zwierząt, zimne powietrze), obturacja dróg oddechowych (zwężenie dróg przewodzenia powietrza) i stan zapalny.
[Więcej]
Szkoła psuje dietę dzieci?
Prawidłowa dieta jest bardzo ważna dla dzieci w wieku szkolnym. Rodzice nie mogą jednak czuwać cały czas nad żywnością, po którą sięgają ich pociechy. Dodatkowy niepokój budzi oddawanie szkolnych stołówek firmom cateringowym.
[Więcej]
Oznaki zbliżającego się porodu
Oznaki zbliżającego się porodu mogą być często dla przyszłej mamy mylące. Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie: skąd będę wiedziała, że to już czas?
[Więcej]
Jakie przekąski są dobre dla dzieci
Już od najmłodszych lat dzieci nabywają nawyki żywieniowe, które mogą decydować o ich diecie przez całe życie. Warto więc od samego początku przyzwyczajać podopiecznych do zdrowych przekąsek.
[Więcej]
Rozwój płodu w kolejnych tygodniach ciąży
Często zastanawia Cię, co się dzieje wewnątrz Ciebie, kiedy wiesz, że niedługo zostaniesz mamą? Czy ten mały skarb ma już rączki, nóżki, czy już widzi? Poniżej przedstawiamy jak rozwija się płód w kolejnych tygodniach ciąży.
[Więcej]
Kalendarz dni płodnych
Kalendarz dni płodnych pomaga kobietom zarówno w planowaniu ciąży jak i w jej uniknięciu. Dzięki niemu można przewidzieć dni, w czasie których należy się starać o dziecko lub w czasie których nie należy się kochać, by uniknąć ciąży.
[Więcej]
Żywnościowe pułapki dla dzieci są do uniknięcia
Ułożenie i konsekwentne przestrzeganie diety kilkuletniego dziecka jest nie lada wyzwaniem. Warto jednak wziąć pod lupę produkty, które wydają się odpowiednie, aby uchronić pociechę przed sztucznymi dodatkami lub przykrymi reakcjami alergicznymi.
[Więcej]
Druga ciąża
Wiele par posiadających jedno dziecko, zastanawia się nad drugim. Mając doświadczenia z pierwszym albo bardzo oczekują drugiego albo boją się tych samych przeżyć, co mieli z pierwszym.
[Więcej]
Gdy mama musi iść do pracy
Mamie często ciężko wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Nie wyobraża sobie rozstania ze swoim maleństwem, a ono często również nie wyobraża sobie rozstania ze swoją mamą.
[Więcej]
Pielęgnacja główki niemowlaka
Często słyszymy, że małe dzieci nie lubią mycia włosów. Dlatego też nawet jeśli niemowlę ma bardzo mało włosków, warto od początku przyzwyczajać je do tej czynności, czyniąc ją jak najbardziej przyjemnym doświadczeniem.
[Więcej]
Jak namówić dziecko do jedzenia warzyw
W dzisiejszych czasach wiele dzieci nie chce jeść warzyw. Rodzice często z pośpiechu zastępują warzywa słodkościami, które reklamowane są jako zdrowe, zawierające witaminy.
[Więcej]
Mycie zębów u dzieci
Jak często dzieci powinny myć zęby? Jak zachęcić do mycia zębów niechętne dzieci? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
[Więcej]
Palenie papierosów w czasie ciąży
Palenie papierosów, tak samo jak picie dużej ilości alkoholu, jest bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia. Może powodować poważne problemy.
[Więcej]
Plamienie w ciąży
Przed opisaniem co może oznaczać plamienie w ciąży, warto wyjaśnić co to jest w ogóle plamienie.
[Więcej]
Pierwsze oznaki ciąży i określenie terminu porodu
Często zastanawiamy się nad tym jak rozpoznać ciążę, jak potwierdzić ten fakt, a jeśli już potwierdzimy, jak oszacować termin porodu.
[Więcej]
Powrót do szkoły: zadbaj o zdrowie swojego dziecka
Powrót do szkoły oznacza powrót do rutyny, do codzienności. Często w trakcie codziennych obowiązków, zapominamy o podstawach, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka.
[Więcej]
Korzyści z karmienia piersią
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Jest cudem i idealnym startem dla Twojego maluszka. Posiada wiele zalet, a eksperci polecają karmienie piersią nawet do drugiego roku życia dziecka.
[Więcej]
Poranne mdłości w czasie ciąży
Często poranne mdłości są pierwszą oznaką ciąży. Mogą pojawić się niedługo po zapłodnieniu, chociaż czasami występują dopiero w szóstym tygodniu ciąży.
[Więcej]
Jak szybko zajść w ciążę
Ciąża i posiadanie dziecka nie jest łatwą decyzją. Ale kiedy w końcu się zdecydujecie na potomka, chcecie, żeby udało się za pierwszym razem. Większość kobiet nie zachodzi w ciążę od razu, ale jeśli będziecie przestrzegać kilku rad, możecie sprawić, by zdarzyło się to jak najszybciej.
[Więcej]
Jakie imię dać dziecku
Jest bardzo wiele imion, jakie można dać dziecku. Skończyły się czasy, kiedy zazwyczaj dawano standardowe imiona. Teraz każdy rodzic chce wybrać to idealne, perfekcyjne imię.
[Więcej]