Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszej Polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w przeglądarce.
JAK SKOMPLETOWAĆ WYPRAWKĘ DLA NOWORODKA NIE RUJNUJĄC DOMOWEGO BUDŻETU?
Pojawienie się nowego członka rodziny to wydarzenie epokowe, które poprzedzone jest wielomiesięcznymi przygotowaniami i planowaniem. Przez wielu przyszłych rodziców ten etap w życiu kojarzony jest również ze znacznymi nakładami finansowymi, które należy ponieść na wyprawkę dla noworodka. Nowe łóżeczko, kołyska, wózek, wanienka, ubranka i inne akcesoria – lista nie ma końca i może przyprawiać o prawdziwy zawrót głowy. Co jest naprawę potrzebne, a co można z powodzeniem zaliczyć do zbędnych dodatków, które w praktyce w ogóle nie będą przydatne? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dla niedoświadczonych rodziców niezwykle trudna. Kompletując wyprawkę dla noworodka, należy kierować się przede wszystkim rozwagą i rozsądkiem. Dobrym pomysłem jest również rozplanowanie zakupów w czasie i dokładne porównanie ofert sklepów stacjonarnych z internetowymi.
Must-have – czyli to, co naprawdę jest potrzebne małemu dziecku
Przed podjęciem decyzji odnośnie zawartości listy najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecka, warto zastanowić się, czego naprawę potrzebuje maluszek i w jakiej ilości. Wiele z niezbędnych rzeczy, takich jak łóżeczko, wózek, kołyska, wanienka, można pożyczyć od znajomych lub rodziny, bądź kupić „z drugiej ręki”. Oferta komisów z rzeczami dla maluszków jest bardzo szeroka i z powodzeniem zrealizujesz w nich większość potrzeb z listy must-have. Równie istotne jest Twoje indywidualne podejście do rodzicielstwa – jeśli zamierzasz karmić maluszka w sposób naturalny, z pewnością nie będziesz potrzebować butelek, smoczków, sterylizatorów i innych gadżetów niezbędnych przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Kupowanie wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze również mija się z celem – dziecko bardzo szybko rośnie i z pewnością pajacyki w rozmiarze 54 lub 56 bardzo szybko okażą się za małe.
Kosztowne gadżety Wprost uśmiechają się do przyszłych rodziców z półek sklepowych – kolorowe gadżety, które obiecują błogi spokój, ciszę i ukojenie zszarganych nerwów opiekunów i ich potomstwa. Jeśli Twoje mieszkanie ma wyłącznie kilkadziesiąt metrów kwadratowych zakup elektronicznej niani jest z pewnością bezcelowy. Przewijak owszem ułatwia wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy maluszku, ale z pewnością nie jest niezbędny. Podobnie jest z podgrzewaczami, sterylizatorami, stojakami na wanienki i innymi akcesoriami, które z definicji mają pomagać, a w rzeczywistości zabierają wyłącznie sporo miejsca i w wielu przypadkach są absolutnie zbędne.
Pożyczaj i kupuj okazyjnie Przed zakupami warto popytać wśród przyjaciół i znajomych – być może znajdzie się rodzina, której dzieci nie używają już gondoli, wanienki lub elektronicznego monitora oddechów. Pożyczanie nie jest niczym złym, a pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, którą można spożytkować na rzeczy naprawdę niezbędne. Równie dobrym pomysłem jest zaopatrywanie się w komisach, second-handach i sklepach internetowych, których oferta jest często bardzo konkurencyjna w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi.
Lista dla rodziny Wielu przyszłych rodziców tworzy listę najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecka, którą następnie udostępniania rodzinie. W ten sposób najbliżsi wiedzą co może przydać się maleństwu i mogą podzielić się między sobą kosztami skompletowania wyprawki. To dobre rozwiązanie, które zaoszczędza kłopotu bliższej i dalszej rodzinie z wymyślaniem podarunków dla maleństwa i jego rodziców, które mogłyby, by być nietrafione lub zbędne.
Ubranka Na początkowy okres życia maluszek będzie potrzebował ubranek w najmniejszym rozmiarze. Obecnie w sklepach bez większych trudności można już dostać body, śpiochy i pajacyki w rozmiarze 48 cm, a nawet 42 cm. Są to ubranka idealne dla dzieci urodzonych przed czasem lub tych, które w momencie przyjścia na świat miały małą wagę urodzeniową. Kupowanie zbyt dużej ilości ubrań w małym rozmiarze jest bezcelowe – maluszek z pewnością bardzo szybko będzie przybierał na wadze i prędko okaże się, że słodkie śpioszki szybko staną się za ciasne. Wybierając garderobę dla maluszka, warto pamiętać, aby wybierać ubrania dobre jakościowo, z naturalnych tkanin, które nie będą powodowały podrażnień i zapewnią, odpowiednią cyrkulację powierza. Syntetyczne surowce używane w ubrankach gorszych jakościowo, są z reguły bezpośrednim powodem występowania alergii, podrażnień i uczuleń.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając garderobę dla noworodka Kupując pierwszą wyprawkę dla maluszka należy dokładnie przyjrzeć się metce ubranka, która dostarcza informacji odnośnie zawartości poszczególnych surowców w materiale i sposobów pielęgnacji odzieży: • Stawiaj na naturalną bawełnę, opcjonalnie len, bambus lub kaszmir. • Zwróć uwagę na staranne wykończenie, pozbawione „gryzących” szwów, odstających guzików i drażniących suwaków. • Unikaj ubranek w fikuśnych fasonach, które są niepraktyczne i ograniczają swobodę ruchów dziecka. Przed pierwszym założeniem ubranka maluszkowi, koniecznie wypierz ciuszek w specjalnym proszku lub w płatach mydlanych.
Zestaw na pierwsze dni W wyprawce na pierwsze tygodnie życia maluszka powinny znaleźć się następujące elementy: • 4 pary śpioszek w najmniejszym rozmiarze. • 4 kaftaniki z zakładkami na ramionkach, ułatwiającymi zakładanie. • 4 pary bodziaków, wciąganych przez główkę. • 4 pary pajacyków rozpinanych na całej długości. • Kilka par delikatnych skarpetek.
Na wyjście Oprócz podstawowych elementów garderoby, wymienionych powyżej niezbędne jest zaopatrzenie maluszka w ubranka idealna na wyjście z domu – na spacer lub do lekarza. Oczywiście to w co maluszek będzie ubrany, zależy w dużej mierze od pory roku – najwięcej kłopotu stwarzają okresy przejściowe – wiosna i jesień, kiedy ubranie dziecka adekwatnie do pogody jest nie lada wyzwaniem. Z pewnością na liście must-have wyprawki dla maluszka nie może zabraknąć: • Jednoczęściowego kombinezonu – w zależności od pory roku – z ciepłą podszewką, rękawiczkami i praktycznym kapturem lub modelu z lekkiego materiału idealnego na cieplejsze dni. • Bucików z materiału – tak zwanych „niechodków”.
• Lekkiego sweterka lub bluzy, które są podstawą wielowarstwowego outfitu idealnego na wiosnę lub jesień.
Pielęgnacja i higiena W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry maluszka. Najczęstszym rozwiązaniem, na którym bazuje większość rodziców, są pieluchy jednorazowe. Oczywiście nadal nie brakuje zwolenników ekologicznego podejścia – alternatywą są wówczas pieluchy wielorazowe np. z tetry lub z bambusa. Niezbędny jest również specjalny krem na odparzenia i delikatne mydełko do przemywania wrażliwej skóry noworodka. Do mycia maluszka należy używać kosmetyków z linii przeznaczonych dla najmłodszych – nie zawierają one chemicznych dodatków i konserwantów, a przy tym są niezwykle łagodne. Warto również zaopatrzyć się w jednorazowe nawilżane chusteczki i sól fizjologiczną do przemywania oczu oraz noska maluszka.
Na tym nie warto oszczędzać Na wielu rzeczach z listy najpotrzebniejszych sprawunków dla noworodka można zaoszczędzić lub wydać o wiele mniej, aniżeli mogłoby się wydawać. Są jednak rzeczy, na których nie warto oszczędzać np.: • Fotelik samochodowy. Powinien być nowy. Tylko wówczas można mieć pewność, że atesty i certyfikaty, które gwarantuje producent, stwarzają poczucie bezpieczeństwa w razie realnego zagrożenia życia lub zdrowia maluszka. • Materacyk do łóżeczka. Ponieważ materacyk dostosowuje się do ciała dziecka, nie można kupować używanego modelu. Nowy materacyk będzie najlepszym rozwiązaniem również z uwagi na higienę. • Butelki i smoczki. Pod żadnym pozorem nie można kupować używanych smoczków i butelek. W tanich butelkach z plastiku gromadzą się resztki mleka (a więc również bakterie i inne drobnoustroje).