BIMBI.pl


http://www.bimbi.pl/blog/nastka-81/ziol%CC%B7a_i_inne_b-38_sid-341385a019b4d16e055e3bbea74218cb.html

Autor:  nastka-81 [ 27 mar 2014, o 22:46 ]
Temat:  Zioła i inne

W moim domu zagościły dziś rośliny. Zawsze miałam marzenie zrobienia ogródka ziołowego. Ze względu, iż nie mam takich możliwości by posiadać własną działkę dlategopozostaje mi sadzenie ziól w doniczkach na parapetach lub balkonie. Do tej pory sadziłam różne zioła. Dziś posadziłam bazylię, miętę,sałatę i roketę. To tak na dobry początek. Kupując nasiona trafiłam na roketę...dla mnie nieznane warzywo. Jestem osobą lubiąca testować "nowości" więc kupiłam i dziś już nasionka tarfiły do doniczek. Czy znacie roketę? Przytoczę tutaj opis z opakowania nasion, który właśnie skłonił mnie do zakupu. Roketa roślina mająca wysoką zawartośćwitaminy C, podkreslająca smak potraw, oczyszczająca krew. Może być wysiewana stopniowo przez cały rok.W przypadku pędzenia w naczyniu z ligniną zbiory po 10-14 dniachw przypadku uprawy w skrzynkach młode liściezbierać można po 6-8 tygodniach. Ja zasadziłam na ligninie i do ziemi.Chcę szybciej się przekonać jak smakuje już po 10 dniach:) W następnym etapie będą i inne zioła i warzywach. Miałam zapędy by posadzić marchewkę i rzodkiewkę w skrzynkach na balkonie ale moja mama szybko sprowadziła mnie na ziemię mówiąc, że to się nie uda ale jak sama chce się o tym przekonać to mogę spróbować. Moja mama to kobieta ciężkiej pracy, urodziła czwórkę dzieci, zawsze ciężko pracowała. Obecnie ma swój dom z ogrodem w którym mieszka tylko z tatą. Dzieci już mają własne dzieci, a więc mama została babcią i ma dwóch wnuków i trzy wnuczki :) Jest osobą, której radzę się w różnych sprawach chociaż mieszka 200km ode mnie. Moja mama nigdy nie sadziłą ziół,kupowała gotowe w torebkach dlatego do końca nie rozumie mojego zamiłowania. Lubi za to uprawiać warzywa,owoce,kwiaty itd. To ona np. powiedziała, że można na balkonie wyhodować ogórki <wow> byłam w szoku. Dwa nasionka wkłada się do skrupki po jajku (dwa nasionka bo ogórki lubią towarzystwo - to słowa mojej mamy) zasypujemy ziemię do skorupek na nasiona i tak przygotowaną skorupkę z nasionami wkładamy do skrzynki zasypujemy ziemią,polewamy wodą. Nasiona ogórka muszą być samozapylne. A co Wy uprawiacie w doniczkach,na działce itd. ? Podzielcie się?Komentarzy

Autor:  Anonymous [ 28 mar 2014, o 11:38 ]

Znam osobę, która sadziła pomidorki,marchewkę w skrzynkach i podobno ładnie rosła, ale na własne oczy nie widziałam.
Też miałam pomysł z ziołami na balkonie, szczególnie zależy mi na koperku i natce pietruszki no i oczywiście mięta!Czyli coś, co lubię mieć świeże całe lato :)

Autor:  nastka-81 [ 28 mar 2014, o 23:07 ]

Betka666 polecam sadzenie, mi już sałatka zeszła, roketa i rzeżuszka też :)mięta jeszcze nie drgnęła :)

Autor:  Azja [ 29 mar 2014, o 13:10 ]

U mnie w skrzynkach na balkonie co roku mam paprykę, pomidory i zioła - oregano, tymianek, 2 gatunki bazyli, mięte, rozmaryn. Sąsiedzi za to mają truskawki i poziomki. W tym roku planuję właśnie poziomki posadzić. Mam to wszystko na balkonie, mimo, że działka jest. Ale po zioła do gotowania nigdy nie chce mi sie chodzić - działka jest 200m od domu ;) W tym roku wysadzę jeszcze na balkon natkę, koper i szczypior. Aaa na i maciejka, wieczorami pachnie oszałamiająco! Na jesień zioła co zostają, zbieram, kroję, mieszam z olejem i wkładam do pojemników na lód, zamrażam. Kiedy zamarzną przekładam do woreczka i mam "świeże" zioła całą zimę do sosów i dań.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
www.phpbb.com

Blogs powered by User Blog Mod © EXreaction
www.lithiumstudios.org